Beczki programowe czyli „beczka+”

W sposób zauważalnie dokuczliwy zmienia nam się klimat. Upały nie odpuszczają i trzeba się liczyć z czekającym nas coraz większym deficytem wody. W związku z tym, w celu ochrony zasobów wód gruntowych i poprawy lokalnego mikroklimatu na ciekawy pomysł zdecydowały się władze miasta Wrocław.

Program „Złap deszcz”

Dla mieszkańców, którzy będą zbierać wodę deszczową przewidziano dopłaty z budżetu miasta. Ci, którzy zdecydują się na instalację do zbierania wody spływającej w czasie deszczu z dachu mogą otrzymać nawet 5000 zł dopłaty przy wkładzie własnym, który wynosi tylko 20%. Program wystartuje w sierpniu bieżącego roku.

beczka+

Jesteś EKO? Zbieraj deszczówkę!

To hasło konkursu ogłoszonego przez wrocławskie MPWiK. Nagrodą w konkursie jest… BECZKA na deszczówkę! Szczegóły konkursu tutaj. Stąd okrzyczano ten nowatorski ekologiczny program mianem „beczka+”. Może mieć on jeszcze całkiem inny, acz nie mniej korzystny wymiar związany z tzw. podatkiem od deszczu.
Ten osobliwy podatek dotyczy właścicieli dużych budynków (o powierzchni powyżej 3,5 tys. mkw), którzy swoje działki zabudowali w co najmniej 70 proc., a w ich pobliżu nie ma kanalizacji deszczowej. W praktyce chodzi tutaj o elektrownie, fabryki, hale produkcyjne czy magazyny. Opłata roczna wynosi 50 gr od metra kwadratowego zabudowanej powierzchni, ale… Wysokość tej opłaty można zmniejszyć, jeśli na owej działce zainstalowane zostaną odpowiednie urządzenia do magazynowania wody.

 

Źródło: wrocław.pl

2019-06-25T09:23:13+00:00 Czerwiec 24th, 2019|beczki|0 Comments

Dodaj komentarz